REFLEKSNA MASAŽA STOPAL
ZGODOVINA REFLEKSNE MASAŽE STOPAL
Obstajajo dokazi, da so po svetu uporabljali refleksoterapijo že v davnih civilizacijah starega Egipta, na Kitajskem, v Indiji, na Japonskem ter v tradicijah Indijancev (Cherokee). Moderna refleksoterapija pa šteje slabih 100 let. V začetku 20. stoletja je dr. William Fitzgerald razvil t.i. consko terapijo. Z njo je dokazal, da so deli telesa med seboj povezani. Ko je pritisnil določeno točko na dlani, ki je ustrezala določenemu predelu obraza in ko je v ta predel obraza zapičil iglo, bolečine ni bilo, s čimer je dokazal, da lahko anestetiziramo določeno področje, če pritiskamo na njegove refleksne cone. Eunice Ingham, njegova učenka in fizioterapevtka, je v obdobju od leta 1930 do leta 1940 njegovo terorijo še nadgradila in razvila lastno teorijo refleksnih točk na stopalu, ki odražajo organe, funkcijo in strukturo celega telesa, njen podrobno izdelan zemljevid danes predstavlja osnovo refleksoterapije.
KAJ JE REFLEKSNA MASAŽA STOPAL OZ. REFLEKSOTERAPIJA
Refleksotrepija je alternavitna oblika zdravljenja. Preko pritiska na cono na stopalu ali dlani, ki predstavlja določen del telesa, z uporabo različnih tehnik pritiskanja in masaže, vplivamo na delovanje vseh organov, živčnega sistema, mišic in žlez v telesu. Po svoji naravi je bila refleksoterapija vedno holistična, kar pomeni, da z njenim delovanjem vplivamo tako na fizično telo, na um, na duševno telo in hkrati na čustveno telo, s tem pa vplivamo na energetsko polje človeka. Refleksotrepaija pri svojem delu upošteva celoten način človekovega življenja, njegov življenjski slog. Med samo terapijo se lahko sprožajo določena čustva, ki so povzročila nastanek fizičnih blokad v telesu.
KAKO DELUJE REFLEKSOTERAPIJA oz. REFLEKSNA MASAŽA STOPAL
Refleksoterapevt pri prvem obisku najprej pozorno pregleda celo stoplo, naredi A-test in že na ta način preko vidnih sprememb na stopalu ugotovi morebitne zdravstvene težave. Pri izvajanju terapije/masaže išče refleksoterapevt spremembe, ki so nastale pod kožo stopala. Na teh conah se v primeru energetskih blokad ali zastojev, pojavijo pesku ali kamenčku podobne tvorbe, kjer se kopičiju strupi. S terapijo/masažo te tvorbe razbija, jih topi in na ta način pomaga telesu izločijo strupe, ki sestavljajo te tvorbe (sečna kislina in kalcijevi kristali). Strupi se čistijo iz con stopal kot iz posameznih organov, torej iz telesa. Ob tem se sproži življenjska energija in samozdravilni proces v telesu ter zmanjša bolečina, če je le-ta obstajala. Za dokočno odpravo blokad, je potrebnih več terapij/masaž, dlje kot je ta tvorba nastajala, več terapij/masaž zahteva. Terapija/masaža ima lahko dolgotrajen pozitiven učinek, če stranka pri zdravljenju tudi sama sodeluje.
PREVENTIVNA FUNKCIJA REFLEKSNE MASAŽE STOPAL
Ob izvajanju refleksne masaže stopal lahko otipamo morebitne tvorbe na stopalu in s tem, ko te blokade s pritiski razbijamo, preprečimo razvoj določene bolezni. Zato deluje refleksoterapija učinkovito že kot preventiva.
TERAPEVTSKA FUNKCIJA REFLEKSNE MASAŽE STOPAL
Refleksoterapija terapevtsko pomaga pri težavah:
- s hrbtenico (napetost mišic, išias, bolečine v križu, vratu ali kateremkoli delu hrbtenice)
- s sklepi (boleče rame, kolki, kolena, gležnji, komolci ali zapestja)
- s pogostimi prehladi, virozami in anginami
- s ponavljajočimi vnetji mehurja ali ledvic
- v primeru živčne in mišične napetosti
- s kožo (ekcemi, izpuščaji, luskavica)
- z žlezami z notranjim izločanjem
- z imunsko odpornostjo
- z jajčniki in maternico
- z jetri ali žolčnikom
- z nespečnostjo
- z bronhitisom
- z glavoboli (migreno)
- s sladkorno
- z zanositvijo
- z zaprtjem
- z astmo
ZAKAJ PRIPOROČAM REFLEKSNO MASAŽO STOPAL?
Ker prejemnik masaže oz. terapije po njej občuti pozitivne spremembe na fizičnem nivoju, kot je večja vitalnost, več energije in posledično boljše zdravje. Na duševnem nivoju zazna več radosti, vesleja, umirjenosti, optimizma, boljšo koncentracijo in dvig mentalnih sposobnosti. V času izvajanja refleksne masaže stopal se v telesu izločajo endorfini in opiatom podobne substance, ki vplivajo na globoko sprostitev prejemnika masaže, le v sproščenem telesu pa lahko biva zdravje.
Refleksna masaža stopal deluje na vse dele človekove biti. Telo energetsko poživlja, ga prizemljuje, osvobaja energetksih blokad in toksinov, ki so prisotni v telesu in so dologoročno lahko vzrok za nastanek bolezni ter mu pomaga na poti samoozdravitve, ker v njem sproži samozdravilne procese.
Refleksna masaža stopal deluje na vse dele človekove biti. Telo energetsko poživlja, ga prizemljuje, osvobaja energetksih blokad in toksinov, ki so prisotni v telesu in so dologoročno lahko vzrok za nastanek bolezni ter mu pomaga na poti samoozdravitve, ker v njem sproži samozdravilne procese.
TRAJANJE TERAPIJE/MASAŽE IN POGOSTOST IZVAJANJA TERAPIJE/MASAŽE
Terapija oz. masaža traja 45 oz. maksimalno 60 minut. Za maksimalen učinek terapije je potrebnih najmanj 5 terapij, ki se jih izvaja v roku minimalno 2 dni, da se telo v tem času odzove na terapijo, izloči strupe in je pripravljeno na nove impulze preko refleksnih con. Vsak človek se lahko na masažo odzove drugače, skladno s stanjem svojega telesa in njegovo psihično pripravljenostjo na spremembe in na njegovo sodelovanje pri terapiji, kar zajema tudi določeno spremembo njegovega stila življenje (prehrana, gibanje, čustvovanje, odnosi, ...).
REFLEKSNA MASAŽA STOPAL KOT PREVETIVA IN SPROSTITVENA TEHNIKA
Za vzdrževanje zdravja je priporočljivo obiskovati refleksno masažo stopal vsake 14 dni ali enkrat mesečno, odločitev je seveda prepuščena posamezniku.
KONTRAINDIKACIJE OZ. KDAJ REFLEKSNE MASAŽE STOPAL NE SMEMO IZVAJATI
Stanja v telesu, ko refleksne masaže stopal ne izvajamo so naslednja:
- za ljudi, ki so pred kratkim doživeli srčni infarkt ali možgansko kap
- nosečnost (primerna po dopolnjenem 3. mesecu pod pogojem, da nosečnost ni rizična)
- bolezni neznanega vzroka (omedlavica, krvavitve, močne bolečine, krči)
- pri psihičnih boleznih (shizofrenija, hude oblike depresije, ...)
- krčne žile na stopalu, izstopajoče žile na nogah
- bolezni, pri katerih je potrebna operacija
- akutna vnetja ven in limfnega sistema
- močne okužbe z glivicami na stopalu
- nezdravljen visok krvni pritisk
- kakršnekoli težave s srcem
- 3 mesece po operaciji
- vročinska stanja
- akutne bolezni
- zvin gležnja
- gangrena
- tromboza
- epilepsija
- odprte rane